יועץ קרקע

יועץ קרקע

יועץ קרקע עוסק בהנדסת קרקע, או בשמה הכולל יותר – "הנדסה גיאוטכנית" (גיאו=קרקע).

ההכשרה הדרושה מיועץ קרקע היא תואר ראשון B.Sc בהנדסת מבנים (בנין), עקב האינטראקציה הבלתי נפרדת בין תכונות הקרקע והיסודות למערכת השלד, ותואר שני M.Sc בהנדסה גיאוטכנית.

רזי דבוש מחזיק ב-2 התארים הנ"ל מהטכניון, בהצטיינות יתרה.

את התואר השני ביצע רזי עם תזה במחקר על התפתחות לחצים בקרקע ופיתוח מכשור חדיש למדידתם בהנחיית פרופ' מרק טלסניק.

בזמן הלימודים עסק גם בחקר התנהגות קרקעות משוריינות בשקיון גמיש ושריון קשיח, תחילה בכפוף לדר' גלית אגרנטי במסגרת המכון הלאומי לחקר הבניה והמכון לאישור שיטות בניה, ובהמשך בכפוף לפרופ' סם פרידמן.

יועץ קרקע

הידע הדרוש מיועץ קרקע מומלץ

יועץ קרקע מומלץ חייב בקיאות בתכונות הקרקע הפיזיקליות והמכאניות ביחס לעומסים שעתידים לפעול עליה וסוג המבנים.

היועץ חייב להכיר ולהבין את כל התכנון הקונסטרוקטיבי העתידי של המבנה המתוכנן בכדי לתת פתרונות ביסוס מתאימים.

ידע מדויק של תכונות הקרקע מאפשר תכנון נבון וגיוס חוזק מדויק של הקרקע, כך שמקרי קיצון של תכנון שמרני והגדלת עלויות בניה או תכנון מתירני וסיכון הפרויקט לא יתרחשו.

רוב הבעיות בהנדסת קרקע מסתכמות בפתרונות שניתנים לחישוב ידני פשוט, חלק מהבעיות דורשות פתרונות מורכבים יותר תוך שימוש בתכנות חישוב מתקדמות.

משרדנו עושה שימוש בתכנה נומרית בשם FLAC אשר מותאמת בבסיסה לעבודות מחקר, התוכנה עובדת בשיטת הדיפרנציאלים הסופיים, ומדמה את התנהגות הקרקע בזמן פתרון הבעיה ההנדסית.

הניסיון הדרוש מיועץ קרקע מומלץ

ניסיון בראש ובראשונה מאפשר לפתור בעיות באופן מדויק ומהיר יותר לאחר שכבר נדונו בפרויקטים קודמים (כמו בכל תחום אחר).

אלא שבהנדסת קרקע החיבור לביצוע הוא חזק מאוד והביצוע כובל את התכנון באילוצים רבים, כך שיועץ הקרקע מחויב בהכרת יכולות ומגבלות הביצוע הוא תנאי הכרחי. 

בהנדסת קרקע קיימות המון תופעות סינגולריות אשר לא ניתן להביא לידי ביטוי בחישובים רציפים ומצריכים הבנה מעמיקה ורחבה בו זמנית של יועץ הקרקע להיתכנות להופעתם (לדוגמא חלל קארסת תחת מבנה או מישור חווארי דק במדרון) ודרכים להתמודד איתם במהלך הביצוע בהנחה ולא נלקחו בחשבון.

 

יעוץ קרקע מומלץ

תחומי עיסוק של יועץ קרקע:

 • ביסוס בניינים ובתים
 • מבני תעשייה ומרכזים לוגיסטיים
 • ביסוס גשרים ומבני דרך שונים
 • ביסוס תשתיות, הנחת תשתיות ודחיקת תשתיות
 • מאגרי מים
 • מבנים טמונים
 • ייעוץ קרקע לדיפון ולתימוך כנגד קרקע
 • עוגני קרקע, מסמרי קרקע וברגיי סלע
 • ייעוץ קרקע לחפירה מדרונות ובניית סוללות
 • ייעוץ קרקע לחציבות בסלע ומכרות
 • תכנון מבני כבישים
 • תכנון מחצבות

משרדנו בעל ניסיון ועוסק בכלל התחומים הנ"ל.

לרוב מגיעים הנושאים בבעיה מעורבת, כמו דיפון וביסוס, כמו קירות תומכים וגשרים ועוד.

במסגרת ייעוץ הקרקע לפרויקט מכוסים כל אספקטי התכנון ומוקנים למתכנני הקונסטרוקציה הכלים החישוביים בכדי לתכנן את המבנים הקונסטרוקטיביים אשר באינטראקציה עם הקרקע.

קידוחי ניסיון לחשיפת סוג הקרקע

סוג הקרקע הוא קריטריון מכריע בתכן המבנים אשר באינטראקציה עם הקרקע.

על כן עבודה חיונית בייעוץ הקרקע היא קידוחי ניסיון בשטח האתר, אשר יחשפו את סוג ותכונות הקרקע באזור המבנים הייעודיים ולעומק אשר ישקף את עומק הקרקע עליה המבנה ישפיע או שממנה המבנה יושפע.

מטרה נוספת אשר מושגת בסקר הקרקע הוא מידע אודות נוכחות מים בקרקע ממקורות שונים אשר עתידים להשפיע על התנהגותה המכאנית של הקרקע ועל עומק החפירה האפשרי.

תפקיד יועץ הקרקע בפרויקט מתרחב מעבר לקביעת תכונות הקרקע לקביעת אופן הביסוס ושיטות העבודה המומלצות, לדוגמא: בחירת שיטת קידוח הכלונסאות, שיפועי חפירה אפשריים וכו…

הקרקע בשל היותה ממקור טבעי, אפילו לאחר סקר קרקע נאות באתר, איננה מבטיחה וודאות מלאה לגבי אחידותה ועל כן נוכחות מהנדס הקרקע והתמרון הדרוש ממנו במהלך הפרויקט היא גבוהה. מחצית מזמן עבודתו של יועץ הקרקע היא בשטח ומחצית משרדית.

לקבלת הצעת מחיר

מעוניינים בייעץ ללא עלות? השאירו פרטים עוד היום